Uczynki miłosierdzia owocem doświadczenia miłosierdzia - katecheza 8

Homilia na IV niedzielę Wielkanocną

Miłkowice, 7.05.2017 r.

Uczynki miłosierdzia owocem doświadczenia miłosierdzia

 

1. Wzór Jezusa

            Moi kochani!

            Zacznijmy od spojrzenia na dzisiejsze drugie czytanie. Słuchaliśmy fragmentu drugiego rozdziału z Pierwszego Listu św. Piotra. Św. Piotr w swojej odważnej przemowie wyakcentował bardzo ważną postawę Pana Jezusa: „Chrystus przecież również cierpiał za was i zostawił wam wzór, abyście szli za Nim Jego śladami. On grzechu nie popełnił, a w Jego ustach nie było podstępu. On, gdy Mu złorzeczono, nie złorzeczył, gdy cierpiał nie groził, ale oddawał się Temu, który sądzi sprawiedliwie”.

            Kiedy słuchamy o tej postawie, to można odnieść wrażenie, że Pan Jezus był naiwny, nieroztropny, niepostępowy… Milczał, gdy Go raniono, obrażano. Mógł zrobić wszystko, a cierpliwie swój ból oddawał Bogu Ojcu i znosił cierpienie, oddając siebie ludziom. Stracił siebie dla ludzi, abyśmy mogli stać się wolni, abyśmy mogli żyć. Oddał to co najcenniejsze, nie oczekując nic w zamian. Warto sobie przypomnieć pewną definicję, którą już cytowałem: prawdziwa miłość, którą widzimy w postawie Jezusa – miłość która jest wytrzymała, która pogłębia i zaspokaja ludzkie serce na całe życie – wyrasta z tego co dajemy innym, a nie z tego co bierzemy dla siebie. Wtedy człowiek jest rzeczywistym zwycięzcą.

Czytaj więcej...

Ufać i działać - małe gesty miłości - katecheza 7

Homilia na II niedzielę Wielkiego Postu

Miłkowice, 12.03.2017 r.

Ufać i działać – małe gesty miłości

 

1. Abram i Saraj

            Kochani siostry i bracia!

            Zacznijmy dziś od pierwszego czytania, które zostało zaczerpnięte z Księgi Rodzaju. Bohaterem jest Abram. Żyje w małżeństwie z Saraj. Wiemy z Pisma Świętego, że ma 75 lat i wraz z żoną nie mają potomstwa, ponieważ Saraj była niepłodna. Od początku życia mieszkają w swojej ziemi rodzinnej i już pogodzili się, że odejdą ze świata nie zostawiając potomstwa. W takim momencie ich życia, życia u zmierzchu, Bóg mówi do Abrama, żeby opuścił ziemię rodzinną i udał się do kraju, który zostanie mu wskazany. Bóg zapowiada, że Abram stanie się ojcem wielkiego narodu. To nieprawdopodobna sytuacja, bowiem Abram był świadom swego wieku, a także tego, że sam nie mógł mieć dzieci. Ale Bóg domaga się zaufania. Za spełnienie zaproszenia Bóg zapowiada nagrodę:

- Bóg uczyni z Abrama wielki naród;

- Bóg będzie mu błogosławił;

- Bóg rozsławi imię Abrama;

- Abram sam stanie się błogosławieństwem.

            Cztery piękne obietnice. I co się stało? Mimo nieprawdopodobnej sytuacji Abram zaufał i udał się w drogę jak mu Pan rozkazał. Jak dalej czytamy w Księdze Rodzaju każda obietnica się spełniła, włącznie z tym, że Saraj, mimo wieku i niepłodności, urodziła syna Izaaka.

Czytaj dalej

Miłosierni jak Ojciec - katecheza 6

Homilia na VI niedzielę zwykłą A

Miłkowice 19.02.2017 r.

Miłosierni jak Ojciec

 

 

1. Dajcie wszystko

            Kochani siostry i bracia!

            Zacznijmy dziś od pięknej sytuacji biblijnej – rozmnożenia chleba. To scena, która często powraca przy różnych okazjach. Pamiętamy zapewne, że do Jezusa przyszli ludzie, było ich bardzo dużo. Chcieli Go słuchać, chcieli z Nim być. Kiedy nastał wieczór uczniowie chcieli rozesłać ludzi do pobliskich wiosek, by tam kupili sobie jedzenie. Jezus na to nie pozwolił. Okazało się, że uczniowie posiadali pięć chlebów i dwie ryby. Jezus poprosił, by wszystko oddali dla ludzi. Pewnie Apostołom zrobiło się żal, że mają wszystko oddać i pewnie rodziła się w nich wątpliwość: jaki to ma sens? To tylko tak mało pożywienia, a wokoło jest pięć tysięcy mężczyzn, nie licząc kobiet i dzieci. Oddali wszystko dla ludzi. Jezus wziął te dary i zaczął karmić lud. Wszyscy najedli się do sytości, a uczniowie zebrali dwanaście pełnych koszów pozostałych ułomków chleba. Oddali tak niewiele, ale oddali wszystko. Najedli się i jeszcze otrzymali w darze po jednym koszu chleba.

Czytaj dalej

Ojciec Miłosierny – miłość, która się nie męczy i nie odpoczywa - katecheza 5

Homilia na II niedzielę zwykłą A

Miłkowice, 15.01.2017 r.

Ojciec Miłosierny – miłość, która się nie męczy i nie odpoczywa

 

1. Dynamiczność

            Kochani siostry i bracia!

            Pewnie część tu z obecnych osób lubi obejrzeć dobre zawody sportowe. W różnych dyscyplinach odnosimy ostatnio sporo sukcesów. Kiedy mecz piłkarski jest szybki, jest sporo podań, strzałów, parad bramkarskich, wówczas mówimy: mecz był dobry, był dynamiczny. Jesteśmy usatysfakcjonowani, zadowoleni. Kiedy są dalekie skoki narciarskie, zwłaszcza w wykonaniu naszych zawodników, wówczas też jest wiele radości. Podobnie jest np. z filmem. Gdy dobra jest fabuła, dzieją się różne akcje, zdarzają się efekty specjalne, wówczas też oceniamy film dobrze i mówi, że był dynamiczny. Nudny nas nie interesuje, nie chcemy go oglądać, nic nie wnosi w nasze życie.

            Moi drodzy!

            Raczej pozytywnie oceniamy to, co jest DYNAMICZNE i ten termin chciałbym podkreślić. To bardzo odnosi się do dzisiejszej Ewangelii, która podkreśla dynamiczne działanie Boga. W krótkim opisie spotkania św. Jana Chrzciciela z Jezusem podkreślone są następujące działania:

- Jezus to Baranek Boży, który gładzi grzech świata;

- Jezus to Mąż, który przychodzi, który był wcześniej od Jana;

- Bóg posyła Ducha Świętego, który zstępuje, stając się darem dla Jezusa, ale także i dla nas wszystkich.

            Bóg gładzi, przychodzi, zstępuje. To cały czas się dzieje. To stała, prawdziwa akcja dla zbawienia człowieka, dla naszego szczęścia.

Czytaj dalej

Poszukiwani przez Ojca - katecheza 4

Homilia na III niedzielę Adwentu

Miłkowice, 11.12.2016

Poszukiwani przez Ojca

 

1. Gaudete

            Kochani siostry i bracia!

            Dzisiejsza niedziela nazywana jest niedzielą „gaudete” – radujcie się! Nazwa ta pochodzi od antyfony na wejście: „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powiadam: radujcie się! Pan jest blisko” (Flp 4, 4-5). III niedziela adwentu szczególnie wzywa nas do radości: już blisko dzień narodzin Jezusa. Przychodzi Zbawiciel świata, dlatego radujcie się. Oczywiście te słowa odnoszą się również do powtórnego przyjścia Jezusa na końcu czasów. Z jednej strony słyszymy wezwanie św. Jana Chrzciciela do nawrócenia, ale także wezwanie do radości, bowiem nadejdzie Zbawca, Jezus Miłosierny, który zaprasza nas do nieba. Do tego wezwania z antyfony, także swoje wezwanie dokłada św. Jakub w drugim czytaniu: Trwajcie cierpliwie, bracia, aż do przyjścia Pana. Umacniajcie serca wasze, bo przyjście Pana jest już bliskie.

Czytaj dalej

Parafia pw.
Niepokalanego Poczęcia NMP w Miłkowicach
ul. Słoneczna 2
59-222 Miłkowice

Tel. 76 88 71 426

parafia-milkowice@tlen.pl

MSZE ŚWIĘTE

Niedziela

8.00
9.30
11.00
12.30
Siedliska
Miłkowice
Miłkowice
Studnica

Dni powszednie

Miłkowice: 
godz. 18.00
 
 

wtorek - sobota 

Siedliska: 
godz. 16.30

piątek X - IV

godz. 19.00

piątek: V - IX 

w każdy I piątek: VII - VIII