Ofiarowanie Pańskie

Spotkanie Pańskie
Święto Matki Boskiej Gromnicznej

Plik:Giovanni Bellini - La presentazione di Gesù al tempio.jpg

Ofiarowanie w Świątyni (pędzla Giovanniego Bellini w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu)

Ofiarowanie Pańskie, Spotkanie Pańskiegr. Hypa-pante oraz Heorte ton Kataroin (święto spotkania i oczyszczenia) – święto chrześcijańskie, upamiętniające ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej zgodnie z prawem Mojżeszowym, w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego zwane Oczyszczeniem Najświętszej Maryi Panny (w 40. dzień od Narodzenia Jezusa), czym nawiązywano do święta spotkania i święta oczyszczenia w tradycji starotestamentalnej i chrześcijańskiej.

Ofiarowanie Pańskie obchodzone jest w Kościele katolickim 2 lutego (w Kościele zachodnim) lub 15 lutego (w Kościołach wschodnich) i ma rangę święta liturgicznego. W tym samym dniu w Kościele powszechnymprzypada Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II. Obchody często związane są z kultem Matki Bożej Gromnicznej a w niektórych krajach (np. Hiszpania) święto jest dniem wolnym od pracy